BUYING BEHAVIOR BY GENERATION

BUYING BEHAVIOR BY GENERATION

New generations are classified as X, Y and Z generations in consumption or purchasing categories. These generations, which are mentioned with concepts such as technology, internet, online shopping, digital generation; They have become the focus of modern marketing and e-commerce industry according to their qualities, behavioral styles and shopping habits.


Generation X includes those born between 1965 and 1979. Technological devices at birth and during childhood; These were the roller washing machine, black-and-white television, cassette recorders and transistor radios. Years later, blue basins were replaced by automatic washing machines, dishes washed with mintaks were replaced by dishwashers, from 'There's a sound coming from a piece of iron' to plasma-LCD TVs, then we need to understand their introduction to computers and the internet, the technological transformation they witnessed and their efforts to adapt to this transformation. Interpreting any purchasing behavior without understanding this transition and taking action based on the result will lead to undesirable results.


In this generation, although the use of the internet and mobile technology has become widespread, we see that most of them are still far from online shopping and have distrust in purchasing products online. They prefer stores and maintain the traditional attitude. Are they unfair? Of course they are not. One wants to touch, smell, see, taste and bargain, rather than buy with a click. And more importantly, he needs to have tea with the other party. You've probably come across customers who say, 'Won't you come and have some tea with us?'

Y kuşağı, 1980 – 1999 yılları arasında doğanları kapsıyor. Bilgisayar ve internetle dünyaya gözlerini açan bu nesilde, kuşaklar arası farklılık çok fazla hissediliyor. Onlar bağımsızlığa ve özgürlüklerine önem veriyor.  Öte yandan muazzam bir kültür karmaşası yaşayan bu nesil satınalmada da kararsızlar arasında yer alıyor. Bir tarafı geleneksel kurallar ile çevrili diğer tarafı yeni toplumsal harekete meyilli bu nesil teknolojiyle henüz yeni tanışsa da halen diğer tarafı endişeyle satın alma düğmesine basıyor.  Bununla birlikte mobil teknoloji ve sosyal medyayı çok aktif olarak kullanır, online alışverişte ilk başlarda çekimser davransa da çevirimiçi alışverişi tercih eden bir nesil görüyoruz. Bu nesil için geliştirilen modern pazarlama ve satış stratejileri önem kazanıyor. E-ticarete odaklanan, sosyal medya aracılığıyla reklam yapan ve  bu kesimin dikkatini çekmeye çalışan bir pazarlama anlayışı onları cezbediyor.

Markalar bu kuşakla ne kadar erken etkileşime başlarlarsa o kadar avantaj elde ediyorlar. Bu neslin,  sosyal ağ kullanım oranı %90’lara varmakta. Mobil teknolojinin yaratılması, geliştirilmesi ve kullanılması da bu nesilden soruluyor. Bu kuşak iş gücüne katılımla ve gerçekleştirdiği tüketici harcamalarıyla ilk sırada yer alıyor. Markalar bu kuşak ile aracılığıyla X kuşağına da erişim ve etkileşim sağlamaya çalışıyor. X kuşağının Y kuşağına ”Evladım bak bakalım bu yaz en uygun oteller neredeymiş?” talebi ya Google’a ya da sosyal medyaya ulaşır. Aranmayı bekleyen firmalar her mecrada ilk sıralara çıkmak için açık artırma usulüyle yarışır. Peki kim kazanır? X kuşağına hitap edenler mi ya da Y kuşağına hitap edenler mi?

Y kuşağının büyük bir kısmı, satın alma tercihlerini fiyata göre yapıyor. Bu kuşak için internet veya mobil üzerinden ürün satın almak için fiyat araştırması ve karşılaştırması yapmak önemli.  Cevabı bu hususu dikkate alarak tekrar düşünebilirsiniz.

Z kuşağı, 2000 yılı ve sonrası doğanları kapsıyor. Diğer nesillerden farklı olarak teknolojileri kullanmayı seviyorlar ve hatta bu konuda uzmanlar. Akıllı telefon, tablet ve bilgisayar kullanımı gibi her türlü teknoloji kullanımında çok aktifler. Sosyalleştikleri ve iletişim kurdukları tek alan internet.  Markaların reklamlarda neden bu kuşağı kullandıklarını biliyor musunuz?

Son yıllarda eline satın alma gücü geçen Z kuşağı, her şeyi çevrimiçi olarak satın alma istek ve tercihleri ağır basıyor.
Bunun farkına varan markalar bir nevi ‘geleceğe yatırım’ olarak gördükleri bu uygulamaya başvurdular. Daha açık bir ifadeyle biz nasıl ki çocukluğumuzdaki o sevimli reklam jenerik ve sloganlarını halen de hatırlıyor ve satınalma davranışımızı ona göre sergiliyor isek aynı şekilde günümüz firmaları da geleceğe bu yöntemle yatırım yapmaktalar.

Dijital nesil, ileri ki yıllarda hem dünya genelinde hem Türkiye’de e-ticaret sektörü için inanılmaz bir potansiyel oluşturuyor. Bu kuşak, zaten içine doğmuş olduğu teknolojinin hızına çok kolay adapte olabiliyor. Z kuşağının % 80’i alışveriş yapmadan önce satın almayı tek başına yapamadığından fiyat araştırması ve karşılaştırması yapmayı önemsiyor. Mobil cihazlarından çeşitli uygulamalar aracılığıyla kampanyalar ve indirimleri takip ediyor.

We use cookies in accordance with legal regulations in order to serve you better.

ŞİMDİ BERİALİFE ZAMANI.